top of page

2023 Classic

U14 Boys Team Black - 52

POG - Jason Holmes (6 pts)

U14 Boys Team Gold - 52

POG - Leo Mvuezolo Jr. (7 pts)

NCASC Team

Coaches: Callum MacKinnon (Right Way Basketball); 

                 Mike Kenny (Right Way Basketball)

U14 BOYS TEAM BLACK

Naman Gupta (Ottawa Next Level)

Matis Dubuc (Gloucester Wolverines)

Mael-Isaac Yattara (Gloucester Wolverines)

Owen King (Gloucester Wolverines)

Khaleel Thompson (Nepean Blue Devils)

Avaneesh Miryala (Ottawa Next Level)

Yousef Matrawy (Ottawa Next Level)

Advaith Bongarala (Ottawa Next Level)

William Le Couteur (Nepean Blue Devils)

Jason Holmes (Ottawa Next Level)

Sam Knowlton (Gloucester Wolverines)

Liam Edmison (Kanata Cavaliers)

Caleb Oehike (Ottawa Next Level)

Jackson Vander Vecht (Ottawa South)

Amit Rassoha (West Ottawa Hornets)

NCASC Team

Coaches: Wilsen Choi (Ottawa Next Level); 

                 Daren Pemberton (Gloucester Wolverines)

U14 BOYS TEAM GOLD

Jake Dykeman (Kanata Cavaliers)

Amitoj Attal (Ottawa Next Level)

Ali Anani (Ottawa Next Level)

Dixon Isaacs (Nepean Blue Devils)

Adriano Hunter (Gloucester Wolverines)

Johnny Bardis (Upper Valley River Dogs)

Jaxon Meier (Gloucester Wolverines)

Leo Mvuezolo Jr. (Gloucester Wolverines)

Levon Sanchez (Gloucester Wolverines)

Lucas Makhoul (Ottawa Next Level)

Loic Amable (Louis Riel Academy)

Jacob Hatcher (Ottawa Shooting Stars)

Caydan Nahimana (Ottawa Next Level)

Alvin Celiba (Ottawa Next Level)

Max Brear (Kanata Cavaliers)

U14 Girls Team Black - 48

POG - Portia Reisen (7 pts)

U14 Girls Team Gold - 44

POG - Alyssa Brierley (10 pts)

NCASC Team

Coaches: John & Heather Lindsay (NCASC Alumnae)

U14 GIRLS TEAM BLACK

Emily Harvey (Ottawa South)

Grace Gordon (West Ottawa Hornets)

Victoria Crozier (Ottawa South)

Sarina Yorston (Ottawa Shooting Stars)

Portia Reisen (Brockville Blazers)

Lilly Galloway (Kilangston Impact)

Ava McKay (Ottawa Next Level)

Ketsia Nsoga (Gloucester Wolverines)

Miella VanAlstine (Gloucester Wolverines)

Zara Nakuwa (Boys & Girls Club)

Rose Johnstone (Kanata Cavaliers)

Sophie Doucette (West Ottawa Hornets)

Kellyn Mbonjo (Gloucester Wolverines)

Neelah Cornell (Ottawa South)

NCASC Team

Coaches: Rashida Timbilla (Ottawa Next Level);

                 Andre Desjardins (Louis Riel Academy)

U14 GIRLS TEAM GOLD

Zara Rozon (Gloucester Wolverines)

Adi Johnson (Brockville Blazers)

Addison Kilfoil (Ottawa South)

Tea Desjardins (Gloucester Wolverines)

Teagan McAfee (Gloucester Wolverines)

Adriana Narciso (Ottawa Next Level)

Claire Cameron (West Ottawa Hornets)

Aliyah Reid (Ottawa Next Level)

Alyssa Brierley (Ottawa South)

Emma Lu (Nepean Blue Devils)

Anna Sleep (Ottawa Next Level)

Reese McBurney (Ottawa Next Level)

Grace Pongang (Gloucester Wolverines)

Rachel Okoh (Ottawa Next Level)

U16 Girls Team Black - 61

POG - Ines Essoussi (15 pts)

U16 Girls Team Gold - 34

POG - Alycia Balan (9 pts)

NCASC Team

Coaches: Aimee Pawsey (Naismith); Randy Douglas (Brockville)

U16 GIRLS TEAM BLACK

Ella Carrera (West Ottawa Hornets)

Sarah Lefler (Nepean Blue Devils)

Isabelle Guenette (Brockville Blazers)

Emily Pawsey (Naismith)

Chelsea Hemeon (Ottawa Elite)

Sierra Nwachukwu (Ottawa Next Level)

Senna Bains (Nepean Blue Devils)

Gavleen Grewal (West Ottawa Hornets)

Teagan Kleinherenbrink (Brockville Blazers)

Alexia Schryburt (Gloucester Wolverines)

Brielle Croisetiere (Ottawa Elite)

Lily Gover (Ottawa Elite)

Ines Essoussi (Nepean Blue Devils)

Camryn Stefura (Brockville Blazers)

Danika Richardson (Nepean Blue Devils)

NCASC Team

Coaches: Cord Cardinal (ONL-X); Harbir Bains (Nepean Blue Devils)

U16 GIRLS TEAM GOLD

Keira  Lusk (Brockville Blazers)

Ella Peters (Ottawa Shooting Stars)

Zoe Giroux (Nepean Blue Devils)

Alisha Bruce (Ottawa Elite)

Makella Desjardins (Gloucester Wolverines)

Rachel Robertson (Valley Pride)

Alycia Balan (Louis Riel Academy)

Ayslin Stevenson (Nepean Blue Devils)

Caitlyn Taylor (Nepean Blue Devils)

Bryn Hardie (Naismith)

Finley Cotton (Nepean Blue Devils)

Desiree Watson (Nepean Blue Devils)

Isabelle Carson (Brockville Blazers)

Ashlyn Norris (Ottawa Elite)

Evelyn Tounkara (Ottawa Elite)

U18 Girls Team Black - 63

POG - Liantsoa Andriamihamisoa (10 pts)

U18 Girls Team Gold - 57

POG - Julianne Sloan (20 pts)

NCASC Team

Coaches: Maria Walsh (ONL-X); Kylea Galipeau-Wilson (ONL-X)

U18 GIRLS TEAM BLACK

Madison Coupland (Nepean Blue Devils)

Avery Taylor (West Ottawa Hornets)

Zoe Smith (ONL-X)

Maria Murray (Gloucester Wolverines)

Sydney Jardine (Brockville Blazers)

Liantsoa Andriamihamisoa (Ottawa Elite)

Jessica Pieters (ONL-X)

Simran Sarai (ONL-X)

Maida Hajradinovic (Ottawa Shooting Stars)

Zoey-Anna Hemeon (Ottawa Elite)

Hadley Gilvear (ONL-X)

Grace Hozjan (ONL-X)

Payton Malone (Brockville Blazers)

 
NCASC Team

Coaches: Karsten Gitter (Nepean); Brenda Highmore (Nepean)

U18 GIRLS TEAM GOLD

Cooper Drover (Gloucester Wolverines)

Morgan Winters (Brockville Blazers)

Abbey Woolverton (Ottawa Shooting Stars)

Madeline Gerow (Louis Riel Academy)

Julianne Sloan (ONL-X)

Ava Laughton (ONL-X)

Zoe Neuman (ONL-X)

Ella Aselford (Louis Riel Academy)

Samantha Hemeon (West Ottawa Hornets)

Kaitlyn Harvey (Gloucester Wolverines)

Tressa Sutherland (Gloucester Wolverines)

Brooke Cardinal (ONL-X)

Abigail Daniels (Nepean Blue Devils)

2019 Classic

OCEAA Girls - 64                               OCIAA Girls - 58        

MVP - Maya Charles (9 pts)                          MVP - Catrina Garvey (13 pts)

*Nora Ndjou'ou (11 pts)

Right Way Ultimate Teammate                      Right Way Ultimate Teammate

-Zoey-Anna Hemeon                                     Sydney Chung-Wing

OCIAA Boys - 69                                       OCEAA Boys - 48

MVP - AJ Osman (18 pts)                                      MVP - Kervens Jean-Paul (6 pts)

Right Way Ultimate Teammate                              *Omar Rashwan & Harmilap Singh (7 pts)

Tracy Kalouda (19 pts)                                          Right Way Ultimate Teammate

                                                                               Aryan Kumar

OCEAA GIRLS

NCASC Team

Coaches: Kevin Savard (Fisher Park); Andre Desjardins (Louis Riel)

Elsie Ross (Earl of March)

Maya Charles (De La Salle)

Ella Aselford (Sir Robert Borden)

Hadley Warnholtz (Glen Cairn)

Merryn Shaker-Gilles (Glashan)

Zoe Smith (Cedarview)

Christina Sellers (Longfields-Davidson Heights)

Zoey-Anna Hemeon (A.Lorne Cassidy)

Nora Ndjou'ou (Louis Riel)

Irshad Tona (Glen Cairn)

Aislin McBurney (Earl of March)

Ella Adair (Fisher Park)

Katrina Renon (Louis Riel)

Mila Perosevic (Sir Robert Borden)

Hillary Case (A.Lorne Cassidy)

OCIAA GIRLS

NCASC Team

Coaches: Mario Gaetano (CTA/uOttawa); 

                Sarah Besselink (CTA/uOttawa)


Catrina Garvey (St.Matthew)

Meredith Walker (Immaculata)

Lauryn Bess (St.Joseph)

Sydney Chung-Wing (All Saints)

Grace Gough (St.Mother Teresa)

Chelsea Chung-Wing (All Saints)

Hillary Boehme-Edwards (Sacred Heart)

Maria Murray (St.Matthew)

Avery Hampton (St.Francis Xavier)

Katie Leboutillier (Sacred Heart)

Sarah Rumscheidt (Frank Ryan)

Maeve McSwiggan (St.Mother Teresa)

Marjorie Philip (Notre Dame)

Abuk Dut (Notre Dame)

Layla Weekes (Immaculata)

OCEAA BOYS

NCASC Team

Coaches: Shane Wong (Longfields-Davidson Heights); 

                 Jason Lapelle (Cedarview)


Omar Rashwan (Henry Munro)

Harmilap Singh (Cedarview)Toby Clark (Fielding Drive)

Aryan Kumar (Longfields-Davidson Heights)

Devyn Flanders (Goulbourn)

Justin Dmuchalsky (Cedarview)

Ryan Agmaliw (Longfields-Davidson Heights)

Callum Russell (Henry Larsen)

Marko Gunjak (Earl of March)

Yuvraj Singh (Cedarview)

Kervens Jean-Paul (Queen Elizabeth)

Alvin Ding (Katimavik)

Oliver Faubert (Fisher Park)

Suber Bakal (JH Putman)

Youssef Cheffi (Longfields-Davidson Heights)

OCIAA BOYS

NCASC Team

Coaches: Richard Peters (St.Mark); Chris Swenson (Immaculata)


Joel Madra (St.Patrick)

Eddie Laurent (Immaculata)

Akot Akot (Notre Dame)

Karl D'Almeida (Holy Trinity)

Jonathan Gaspard (St.Joseph)

Isaiah Obiorah (Immaculata)

Joshua Tabazi (Frank Ryan)

Hamza Adamu (St.Patrick)

Rhonin Barrette (St.Mother Teresa)

Neij Monfort (Holy Trinity)

Cordel Epale (St.Peter)

Tracy Kalouda (St.Matthew)

AJ Osman (St.Joseph)

Yann Muhaya (All Saints)

Ayob Daniel (Notre Dame)

  2018 Classic

OCEAA Girls - 49 (OT)                          OCIAA GIRLS - 47

MVP - Paige Ryan (2 pts)                                  MVP - Achol Akot (9 pts)

*Mairin Dempster-Huggins (9 pts)                      *Catrina Garvey (11 pts)

OCIAA Boys - 87                                             OCEAA Boys - 79

MVP - Daniel Mulla (19 pts)                                           MVP - Kaden Augustin (15 pts)

                                                                                       *Liban Abdalla (14 pts)

OCEAA GIRLS

NCASC Team

Coaches: Andre Desjardins (Louis Riel), Kevin Savard (Fisher Park)



Hadley Warnholtz (Glen Cairn)

Nora Damali (Louis Riel)

Zoe Walker (Glashan)

Abby Burns (Glashan)

Mairin Dempster-Huggins (SRB)

Zoe Smith (Cedarview)

Bridget Francis (Fisher Park)

Paige Ryan (Cedarview)

Althiya Sanjeevan (Summerside)

Daria Blackmore (Glashan)

Dana Abozmal (Fisher Park)

Lucy Gitter (SRB)

Ella Adair (Fisher Park)

Riley Richardson (Fisher Park)

Kyria Ossa (Cedarview)

OCIAA GIRLS

NCASC Team

Coaches: Mario Gaetano (uOttawa/CTA), Sarah Besselink (uOttawa) 


Tegan Lahey (St.Mother Teresa)

Olivia DiRienzo (Frank Ryan)

Paige Robert (St.Peter)

Sarah Henhoeffer (St.Francis Xavier)

Gabrielle Fuller (All Saints)

Meghan Meilleur (St.Peter)

Sheridan Keen (St.Mother Teresa)

Nyarac Kuony (Notre Dame)

Catrina Garvey (St.Matthew)

Avery Hampton (St.Francis Xavier)

Maya Reynolds (St.Joseph)

Achol Akot (Notre Dame)

Meredith Walker (Immaculata)

Grace Gough (St.Mother Teresa)

Raffaella Balestra (Frank Ryan)

OCEAA BOYS

NCASC Team

Coaches: Eric Haanpaa (Jack Donohue), 

                Derick Bulley (Roberta Bondar)


Cid Ruhamyandekwe (Glen Cairn)

Mureb Rahman (Henry Munro)

Shabir Iqbal (Emily Carr)

Hieu Brooks (Roberta Bondar)

Liban Abdalla (Summerside)

Kaden Augustin (Pinecrest)

Arhaan Awati (Jack Donohue)

Jake Pilcher (Roberta Bondar)

Kervens Jean Paul (Queen Elizabeth)

Jaideep Grewal (Jack Donohue)

Ty Hamilton (Trillium)

Jag Sohal (Longfields-Davidson Hts.)

Karran Dhillon (Jack Donohue)

David Kafeero (Glen Cairn)

Shaan Gilani (Emily Carr)

OCIAA BOYS

NCASC Team

Coaches: Chris Swenson (Immaculata), Mark Newell (Immaculata) 


Eddie Laurent (Immaculata)

Allen Acuzar (St.Joseph)

Terrence Brown (Notre Dame)

Sigma Larmena (St.Paul)

Tristan Ethier (Immaculata)

Kyle Myette (Sacred Heart)

Okuka Lussamaki (St.Peter)

AJ Osman (St.Joseph)

Tony Mugisha (St.Patrick)

Adam Diwani (St.Paul)

Ameer Al-Jusseini (St.Francis Xavier)

Ngundeng Ruey (St.Patrick)

Endin Duraki (St.Peter)

Nathan Christopher (St.Francis Xavier)

Daniel Mulla (Notre Dame)

2017 Classic

OCEAA Girls - 53                                OCIAA Girls - 63

MVP - Amani Matafari (7 pts)                          MVP - Dasia McDonald (17 pts)

OCIAA Boys - 65                                          OCEAA Boys - 61       

MVP - Damion Robinson (11 pts)                              MVP - Tim Velikzhanin (17 pts)

& Shyeem Brown (10 pts)​

OCEAA GIRLS

NCASC Team

Coaches: Derick Bulley (Roberta Bondar), Kevin Savard (Fisher Park)


Amani Matafari (Roberta Bondar)

Sloane Emmerson (Glen Cairn)

Diana Saoud (Louis Riel)

Rachel Antaya (LDHSS)

Paige Ryan (Cedarview)

Maisie Ross (Earl of March)

Naomi Peterson (Fisher Park)

Bridget Moore (Hopewell)

Emily Rheault (Glashan)

Marwa El Roza (Louis Riel)

Erica Glass (Broadview)

Julia Heins (Fisher Park)

Riley Richardson (Fisher Park)

Marika Tate (Fisher Park)

Katie Butts (D.Roy Kennedy)

OCIAA GIRLS

NCASC Team

Coaches: Mario Gaetano (UOttawa), Richard Peters (St. Mark), 

                Sarah Besselink (UOttawa)


Tegan Lahey (Mother Teresa)

Rhea Gera (Mother Teresa)

Paige Robert (St. Peter)

Gia Aoude (St. Matthew)

Sarah Di Cresce (Sacred Heart)

Molly Pert (St. Mark)

Dasia McDonald (Mother Teresa)

Adeng Wol (Notre Dame)

Petronelle Kanku (Notre Dame)

Meghan Hayley (St. Peter)

Kayla Mulongo (St. Francis Xavier)

Caelan John (Holy Trinity)

Maryse Miaro (St. Joseph)

Mia Leglise (Sacred Heart)

Taylor Maynes (Sacred Heart)

OCEAA BOYS

NCASC Team

Coaches: Eric Haanpaa (Jack Donohue), Trevor Costello (Alta Vista),

                Clarence Porter (Blossom Park)


Idris Yaquabee (Alta Vista)

Wassim Fahmani (Alta Vista)

Nathan Sosso (D.A. Moodie)

Arhaan Awati (Jack Donohue)

Brayden O'Connor (York St.)

Jaden Kirkwood (Glen Cairn)

Emediong Ekong (Alta Vista)

Kaden Augustin (Pinecrest)

Aleksa Jovanovic (Cedarview)

Cameron Houle (W.O. Mitchell)

Sam Russell (Henry Larsen)

Colin Wilson (Fisher Park)

Liam Bendzsa (Fielding Dr.)

Tim Velikzhanin (Earl of March)

Adam Barney (Broadview)

OCIAA BOYS

NCASC Team

Coaches: Mark Newell (Immaculata), Chris Swenson (Immaculata)


Shyeem Brown (Notre Dame)

Jalen Solomon (Notre Dame)

Jaxen Delorme (All Saints)

Reggie Bruno (Immaculata)

Nathan Courie (Frank Ryan)

Vince Sudiacal (St. Joseph)

Nwike Osiagwu (St. Peter)

Jessner Thelemaque (All Saints)

Brody Adams (Sacred Heart)

Matt Clavet (Sacred Heart)

Ash Housany (St. Joseph)

Frank Kolonda (St. Patrick)

Schneider Jean-Baptiste (Lester B. Pearson)

Damion Robinson (St. Peter)

Emanuel Milon (St. Joseph)

2016 Classic

OCEAA Girls - 72                                 OCIAA Girls - 51

MVP - Merissah Russell (22 pts)                     MVP - Avery Walker (20 pts)

OCEAA Boys - 83                                OCIAA Boys - 82

MVP - Bahdon Ali (21 pts)​                                MVP - Ali Audy (0 pts)